Moda lat ’70-tych często powraca na wybiegi i staje się inspiracją dla aktualnych kolekcji. Lata 70te to czas naprawdę przełomowy dla wielu frontów, czas wolności, trasgresji i rewolucji – narodziny punk, hippie i disco music. Moda stała się odbiciem tego co działo się w duszach młodych osób, ideii wolności i indywidualności.

Moda Punk, która dziś stała się inspiracją dla wszelkich cwieków i tkz. dodatków z pazurem, była wyrazem pogardy dla panującej mody i zasad, punkowie na przeciw wszelkim zasadom społecznym , manifestowali swoje poglądy m.in poprzez ubiór – pircing, skóra, ćwieki, rozdarte spodnie czy koszulka, stylizacje total black czy dziś tak modne creepersy. Punk przyczepiają ćwieki i agrafki do sneakersów Dr Martens, które w latach 80-tych stały się ich symbolem rozpoznawczym. Moda i styl punk, stały się prawdziwą subkulturą, a styliści zaczeli czerpać z nich ” garściami” i wprowadzać na wybiegi – punkt kulminacyjny przypada na moment, kiedy Vivienne Westwood i Malcolm McLaren otworzyli  w Londyne sklep o nazwie „Sex”, wtedy to punk na zawsze wchodzi do światowej mody, a jednym z pierwszych, który czerpie inspirację jest Gianni Versace, który wprowadza ćwieki i metalowe nity w swoich kreacjach.

 

Hippie – naturalna ewolucja aktywistek z lat 60-tych, styl prosty i kolorowy. Dominujące wzory to kwiatyi krata, tkaniny luźne, przewiewne, dzwony, długie spódnice, króciutkie spodenki „hot pants”, buty na koturnie, długie, luźno rozpuszczone włosy – tak w skrócie można opisać ten styl. Hippie nie jest tylko ówczesnym trendem w modzie, hippie to coś więcej, to wyraz emancypacji kobiet.

Podsumówując – „rewolucyjne” lata 70-te na zawsze stały się inspiracją dla światowych stylistów i na stałe wpisały się w modowy dorobek kulturalny. Odwaga młodych ludzi, ich potrzeba wolności idei i encypancji stała się początkiem nowych trendów i zmian w świecie mody ( i nie tylko).

 

 

Comments are closed.

Polecamy